3D Çizim , bir fikir yada projenin gerçeğe en yakın şekilde 3 boyutlu çizim olarak modellenmesi yani çizilmesidir. Fikir ya da projenin gerçekte varmış gibi gözler önüne tasarlanarak serilmesidir. 3D çizim yapılan işin gerçekte varmış gibi gösterilmesinden öte geliştirilmesine yardımcı olmakta, tasarımın daha kullanışlı bir hale getirilmesini sağlamaktadır. Mimarlar yada gerçek hayatta elle tutulur bir proje üreten kişiler projelerinin üretime başlamadan nasıl görüneceğini merak ederler işte burada 3d çizim teknikleri devreye girer.

3D Çizim teknikleri sadece bu alanlarda kullanmaktadır diyemeyiz. Oyun projelerinde, dijital ortamlarda kullanılan tasarımlarda grafiklerde ve bir çok alanda 3d çizim teknikleri kullanılmaktadır. Sonuç olarak fark etsek yada etmesek de 3d çizim her yerde. Televizyonlar, reklam afişleri ve kullanım kılavuzundaki görseller de sürekli olarak kullanılır ve kullanılacaktır.

3D Çizim

3d Çizim  ve görselleştirme teknikleri ile 2d ortamda tasarımları geliştirilemeyen mimari projeler 3d ortamda tasarımsal olarak değiştirilip yeni detaylar ekelenebilir.Mimari projelerin daha hoş tasarımlara sahip olmasını sağlamak adına yapılacak olan her 3d modelleme ve görselleştirme çalışmaları, projelerin daha prestijli olmasını sağlar.Mimari proje yapım aşamasında etkin rol oynayan 3d modelleme ve tasarım, mimari yapıların daha estetik olmasına yönelik yapılır. Bir dış mimari yapının estetik görünmesi o yapıların pazarlanmasında aktif rol oynar. Mimari tasarımlar sadece 2D (İki Boyutlu) pafta ortamlarında kalsaydı, tasarımsal ve estetik açıdan çok ileriye gidilemezdi.